Session Speakers

S1 Principles of Protein Dynamics and Functions
Organizers: Hans Frauenfelder (Chair), Rienk van Grondelle, Dongping Zhong
Session Chair: Dongping Zhong (Ohio State University, USA)
Name Affiliation Lecture Time
Dongping Zhong Ohio State University, USA 5 min
Steven Boxer Stanford University, USA 30 min
Steven Schwartz University of Arizona, USA 30 min
Rienk van Grondelle VU University Amsterdam, The Netherlands 30 min
Lucia Banci University of Florence, Italy 30 min
Mikio Kataoka Nara Institute of Science and Technology (NAIST), Japan 15 min
G. Ulrich Nienhaus Karlsruhe Institute of Technology, Germany 15 min
Yuxiang Weng Institute of Physics, Chinese Academy of Sciences 15 min



S2 Protein Folding, Misfolding, Aggregation & Diseases
Organizers: Jose Onuchic (Chair), Silvia Morante, Wei Wang
Session Chair: Jose' Onuchic (Rice University, USA)
Name Affiliation Lecture Time
Wei Wang Nanjing University, China 5 min
Hualliang Jiang Shanghai Institute of MateriaMedica, Chinese Academy of Sciences 30 min
Mikael Oliveberg Stockholm University, Sweden 30min
Jose' Onuchic Rice University, USA 30min
Ruth Nussinov Tel Aviv University, Ramat Aviv, Israel 30min
Yaakov (Koby) Levy Weizmann Institute of Science, Israel 15min
Feng Gai University of Pennsylvania, USA 15min
Chinkun Hu Institute of Physics, Academia Sinica, Taipei 15min



S3 Fundamentals of Evolution Dynamics
Organizers: Robert Austin, Eshel Ben-Jacob, Susan Rosenberg
Session Chair: Robert Austin (Princeton University, USA)
Name Affiliation Lecture Time
Robert Austin Princeton University, USA 5 min
Susan M. Rosenberg Baylor College of Medicine, USA 30 min
Anna Melbinger University of California San Diego, USA 30 min
Charles Lineweaver Australian National University 30 min
Liyu Liu Institute of Physics, Chinese Academy of Sciences 15min
David Kessler Bar-Ilan University, Israel 15min
Ping Ao Shanghai Jiao Tong University, China 15min



S4 Systems Biology and Networks
Organizers: Chao Tang (Chair), Rios Paolo De Los Rios, Jin Wang, Lei-Han Tang
Session Chair: Lei-Han Tang (Beijing Computational Science Research Center/Hong Kong Baptist University)
Name Affiliation Lecture Time
Lei-Han Tang Beijing Computational Science Research Center/Hong Kong Baptist University 5 min
Jin Wang Stony Brook University, USA 30 min
Joel Stavans Weizmann Institute of Science, Israel 30 min
Lingchong You Duke University, USA 30 min
Masami Hagiya University of Tokyo, Japan 30 min
Rita M.C. de Almeida Universidade Federal do Rio Grande do Sul, Brazil 15 min
Jianhua Xing Virginia Tech, USA 15 min
Andrew E. Teschendorff CAS-MPG Partner Institute for Computational Biology, Chinese Academy of Sciences 15 min



S5 Biomembranes & Cell Mechanics
Organizers: Reinhard Lipowsky (Chair), Zhanchun Tu, Marileen Dogterom
Session Chair: Marileen Dogterom & Zhanchun Tu
Name Affiliation Lecture Time
Marileen Dogterom Delft University of Technology, The Netherlands 5min
Dennis E. Discher University of Pennsylvania, USA 30 min
Akihiro Kusumi Kyoto University, Japan 30 min
Aurelien Roux University of Geneva, Switzerland 30 min
Ka Yee Lee University of Chicago, USA 30 min
Andrea Grafmüller Max Planck Insititute of Colloids and Interfaces, Germany 15 min
Pierre Recouvreux University of Marseille, France 15 min
Yuqiang Ma Nanjing University,China 15 min



S6 Novel Biological Technologies and Instrumentation
Organizers: Taekjip Ha (Chair), Joachim Heberle, Jie Yan
Session chair: Jie Yan (National University of Singapore)
Name Affiliation Lecture Time
Jie Yan National University of Singapore 5min
Sunney Xie Harvard University, USA 30 min
Dongping Zhong Ohio State University, USA 30 min
Rainer Hillenbrand CIC nanoGUNE Consolider, Spain 30 min
Hyotcherl Ihee Korea Advanced Institute of Science and Technology 30 min
Xiue Jiang Changchun Institute of Applied Chemistry, Chinese Academy of Sciences 15 min
Wei Min Columbia University, USA 15 min
Jie Xiao Johns Hopkins University, USA 15 min



S7 Single Molecule Biophysics
Organizers: Xiaoliang Sunney Xie, David Bensimon (Chair), Ching-Hwa Kiang
Session Chair: David Bensimon (Ecole Normale Superieure, France)
Name Affiliation Lecture Time
David Bensimon Ecole Normale Superieure, France 5 min
Hermann Gaub Ludwig-Maximilians-Universitat München, Germany 30 min
Michelle Wang Cornell University, USA 30 min
Yongli Zhang Yale University, USA 30 min
Sungchul Hohng Seoul National University, Korea 30 min
Jie Yan National University of Singapore 15 min
Xiaohong Fang Institute of Chemistry, Chinese Academy of Sciences 15 min
Maria Manosas University of Barcelona, Spain 15 min



S8 Genome Structure & Non-coding RNA
Organizers: Jing-Dong Jackie Han (Chair), Li Yang
Session Chair: Jing-Dong Jackie Han (Shanghai Institutes of Biological Sciences, Chinese Academy of Sciences)
Name Affiliation Lecture Time
Jing-Dong Jackie Han Shanghai Institutes of Biological Sciences, Chinese Academy of Sciences 5 min
Steven E. Brenner University of California, Berkeley, USA 30 min
Guohong Li Institute of Biophysics, Chinese Academy of Sciences 30 min
Valentina Vasilevskaya Russian Academy of Sciences, Moscow 30 min
Masaki Sasai Nagoya University, Japan 30 min
Yijun Ruan The Jackson Laboratory, USA 15 min
Li Yang Shanghai Institutes for Biological Sciences, Chinese Academy of Sciences 15 min



S9 Soft Matter and Biomaterials
Organizers: Masao Doi (Chair), Pal Ormos
Session Chair: Masao Doi (Beihang University)
Name Affiliation Lecture Time
Masao Doi Beihang University, China 5 min
Dongsheng Liu Tsinghua University, China 30 min
Ruhong Zhou IBM Research and Columbia University, USA 30 min
Francoise Brochard-Wyart Institut Curie, France 30 min
Junbai Li Institute of Chemistry, Chinese Academy of Sciences 30 min
Masao Doi Beihang University, China 15 min
Pal Ormos BRC, Hungary 15 min
Changbong Hyeon Korea Institute for Advanced Study 15 min



S10 Physics of Cancer
Organizers: Herbert Levine, Fridtjof Nüsslin, Kenichi Yoshikawa
Session Chair: Herbert Levine ( Rice University, USA )
Name Affiliation Lecture Time
Herbert Levine Rice University, USA 5min
Jose' Onuchic Rice University, USA 30min
Motomu Tanaka University of Heidelberg, Germany 30min
Tatsuaki Tsuruyama Kyoto University, Japan 30min
Robert Austin Princeton University, USA 30min
Ivan Kanev University of Nebraska Medical Center, USA 15min
Grégory Beaune Curie Institute, Paris; NIMS Japan at present 15min
Qing-Bin Lu University of Waterloo, Canada 15min



S11 Neural Biology & Networks
Organizers: Zhaoping Li (Chair), Si Wu
Session Chair: Zhaoping Li (University College London / Tsinghua University)
Zhaoping Li University College London / Tsinghua University 5 min
Zhaoping Li University College London / Tsinghua University 30 min
Taro Toyoizumi RIKEN Brain Science Institute, Japan 30 min
David Cai Shanghai Jiaotong University /New York University 30 min
Elisabetta Ladavas University of Bologna, Italy 30 min
Si Wu Beijing normal University, China 15 min
Michael Wong Hong Kong University of Science and Technology 15 min
Sen Song Tsinghua University, China 15 min



S12 The Physics of Living Cells
Organizers: Yuhai Tu (Chair), Aihua Xie, Qi Ouyang
Session Chair: Yuhai Tu (IBM Watson Research Center)
Name Affiliation Lecture Time
Yuhai Tu IBM Watson Research Center, USA 5 min
Herbert Levine Rice University, USA 30min
Marileen Dogterom Delft University of Technology, The Netherlands 30min
Hugues Chate CEA - Saclay, France 30min
Lei-Han Tang Beijing Computational Science Research Center/Hong Kong Baptist University 30min
Madan Rao National Centre for Biological Sciences of India 15min
Junhua Yuan University of Science and Technology of China 15min
Haiping Fang Shanghai Institute of Applied Physics, Chinese Academy of Sciences 15min